SUPLIMENTARE DE BUGET PENTRU CHELTUIELI DE DEZVOLTARE SI FUNCTIONARE

La capitolul Venituri, bugetul local s-a suplimentat cu sume provenite din impozitul pe clădiri, teren și mijloace de transport aparținând persoanelor fizice, din amenzi și alte sancțiuni, din subvenții pentru cheltuieli de capital și sume primite de la UE în contul plăților efectuate sau prefinanțări.Consilierii locali au fost convocați joi, 9 aprilie, în ședință extraordinară pentru aprobarea suplimentării Bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2015, din venituri proprii, cu suma de 4.401 mii lei. Oportunitatea și necesitatea suplimentării a fost dată în principal de asigurarea sumelor necesare realizării proiectului de investiții cu finanțare nerambursabilă europeană “Lucrări de intervenții pentru creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe, Municipiul Giurgiu, Ansamblul I”, pentru care primarul Nicolae Barbu şi directorul Agenţiei de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, Liviu Muşat, au semnat marți, 7 aprilie, contractul de finanţare. De asemenea, suplimentare de buget s-a făcut și pentru organizarea unor manifestări artistice, sportive și de agrement cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, pentru acordarea de sprijine financiare în domeniul culturii, având în vedere numărul mare de solicitări din partea asociațiilor, fundațiilor și cultelor, dar și pentru alte cheltuieli în domeniul serviciilo publice.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul PRIMARUL NICOLAE BARBU A SEMNAT UN CONTRACT DE FINANTARE EUROPEANA PENTRU REABILITAREA TERMICA A CINCI BLOCURI DIN POLICLINICĂ